چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اشاعه و ترویج 


  چاپ        ارسال به دوست

روشی نوین جایگزین هورمون درمانی می‌شود

هورمون درمانی عوارض مختلفی دارد بنابراین محققان کشور به دنبال راهی هستند تا مردم با صرف هزینه‌ای کم به درمان بیماری بپردازند.

قرص "سوی منوپز" به عنوان یک فیتواستروژن جایگزین هورمون درمانی اکنون در داروخانه های کشور موجود است و با قیمت بالا به فروش می‌رسد. این  قرص توسط پزشکان متخصص به عنوان جایگزینی برای قرص های شیمیایی جلوگیری از بروز علائم یائسگی تجویز می شود. امروزه ترکیبات ایزوفلاون ها در سویا به منظور جبران کمبود هورمون استروژن در زنان در دوران یائسگی استفاده می شود و جایگزین هورمون درمانی با استروژن شده اند. استفاده از فیتواستروژن ها در سویا به جای استفاده از هورمون درمانی باعث برطرف کردن علائم یائسگی و دیگر بیماری های مربوط به کمبود هورمون استروژن و کاهش ریسک سرطان های وابسته به استروژن می شود این در حالی است که استفاده از روش های هورمون درمانی ریسک بروز سرطان های وابسته به استروژن را افزایش می دهد.

در این راستا طرحی توسط محققان کشور در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران - پژوهشکده فناوری های شیمیایی  و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شد. " ساخت قرص سوي منوپز از عصاره غني از فيتواستروژن  استخراج شده از دانه سويا" عنوان این طرح است. این طرح برای ارائه دانش فنی در جهت تامین داخلی قرص سوی منوپز است.

تمركز این طرح فرمولاسيون کردن و ساخت قرص سوي مناپوز پس از به دست آوردن مواد اوليه از سويا شامل سه ايزوفلاون شامل دايدزين، گلايسيتين و جينيستئين است. بنابراين در آن ابتدا به استخراج، خالص سازی، بررسی کمی و کیفی فیتواستروژن های موجود دردانه سویا پرداخته شد. همچنین در این طرح به منظور به دست آوردن بالاترین درصد استخراج به بهینه سازی پارامترهای موثر در استخراج، روش استخراج، زمان، دما، نسبت حلال به مواد جامد بهینه سازی شد. در فرايند هيدروليز نيز سه پارامتر مهم غلظت اسيد، زمان و دماي هيدروليز بررسی شد. در مرحله كريستاليزه کردن نيز دما، زمان و نسبت الكل به آب بررسی شد. تمام اين بررسي ها و بهينه سازي ها براي دست يافتن به بيشتر راندمان و بازدهي براي بدست آوردن ماده اوليه مورد نياز از سويا است. ساخت و فرمولاسيون قرص سوي منوپز از عصاره غني از فيتواستروژن ها كه از در دانه سويا بدست مي آید هدف اصلی این طرح است.

 

واحد روابط عمومی

مدیریت امور اجرائی، توسعه منابع انسانی و اداری


١٦:٠٨ - دوشنبه ١٣ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٤٧٢٨١    /    تعداد نمایش : ٢١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org