چهارشنبه ٢٥ تير ١٣٩٩-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > کارگروه کرسی و گرنت پژوهشی > کرسی پژوهشی > معرفی حمایت 

کرسی پژوهشی

در راستاي تحقق اهداف سند چشم انداز بيست ساله كشور، نقشه جامع علمی كشور، اجراي قانون برنامه پنجم توسعه، و با توجه به اهميت روز افزون پژوهش و فناوري در عصر اقتصاد دانش بنيان، در راستاي كمک به ایجاد و ارتقاء ظرفيت هاي توليد علم و فناوري در سطح ملی و در راستای اجراي بند 1و 2 ماده 11 اساسنامه صندوق، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اقدام به اعطای کرسی پژوهشی به محققان برجسته و صاحب‌نامي می کند كه علاوه بر داشتن سوابق علمي معتبر، برنامه پژوهشي راهبردي و شناخت از نيازهاي جامعه در زمينه تخصصي خويش، از شرايط زیر نیز برخوردار باشند:

 

  • دارای برنامه راهبردی تحقیقاتی منطبق با اولویت‌های صندوق
  • دارای توان لازم برای ارائه یک چارچوب نظری علمی و منسجم جهت حل مسایل اولویت‌دار کشور
  • دارای ایده نو، مبتکرانه و آینده‌نگر
  • توان هدایت و تربیت نیروهای ماهر و متخصص

 

کرسی پژوهشی، اعتبار پژوهشی است كه به پژوهشگران عضو هیات علمی دانشگاه ها و مراكز پژوهشی كشور با مرتبه استادي و داراي سوابق پژوهشی معتبر در سطوح ملی و بين المللی با هدف حل مسائل اساسی كشور یا نظریه پردازي در حوزه هاي بنيادي اعطاء می شود  و به شکلهای زیر اعطا می‌شود:


کرسی پژوهشی فردی:

این کرسی در هر زمینه علمی به یک استاد که دارای مرجعیت علمی و وجهه بین المللی و یا ملی باشد، تعلق می گیرد . مدت زمان این کرسی پنج  سال و اعتبار آن  برای هر سال 500  ميليون ريال است. این دوره قابل تمدید برای یک دوره پنج ساله دیگر   می باشد.


کرسی پژوهشی گروهی:

این کرسی به تیمی از پژوهشگران برجسته به سرپرستی یک استاد دارای مرجعیت علمی و وجهه بین المللی و یا ملی که دارای برنامه علمی منسجم باشند، تعلق می گیرد. مدت زمان این کرسی پنج سال و اعتبار آن  برای هر سال 600 ميليون ريال استاین دوره قابل تمدید برای یک دوره پنج ساله دیگر  می باشد.


کرسی پژوهشی بین المللی:

به یک استاد  ایرانی دارای مرجعیت علمی و وجهه بین المللی / ملی و یک استاد/  موسسه بین المللی تعلق می گیرد. اعتبار و مدت زمان این کرسی توسط کارگروه کرسی پژوهشی بر حسب مورد از طریق منابع داخلی و بین المللی تعیین و تامین می شود.


کرسی پژوهشی جوان:

کرسی پژوهشی جوان در حوزه پژوهش‌های ملی است که با هدف حمایت از پژوهشگران جوان به این گروه سنی اعطا می‌شود.

 

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org