يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٩-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > حمایت از پژوهش و فناوری > کارگروه‌های پژوهشی  > کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی > معرفی کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی 

معرفی کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی

با توجه به صنعتی شدن اغلب کشورهای جهان، وجود گازهای گلخانه ای، آلودگی محیط زیست، فعالیت‌ های آتشفشانی و زمین گرمایی و همچنین فعالیت‌ های خورشیدی و غیره، تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی از جمله علومی است که در نیم قرن اخیر مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.

اهمیت تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی همچنان در حال افزایش است.  دماي متوسط زمين در طول قرن گذشته تقريبا 8/۰ درجه سانتيگراد افزايش يافته‌است؛ دانشمندان انتظار دارند كه در طول ۱۰۰ سال آينده متوسط دماي زمين 5/1 تا 5/3 درجه سانتيگراد افزايش يابد.

در این راستا ،کارگروه تغییرات اقلیم و گرمایش جهانی در سال 1389  در صندوق حمایت از پژوهشگران ، بنیان گذاشته شد. در این کار گروه اساتید برجسته ای از دانشگاه ها و مراکز علمی-پژوهشی معتبر کشور فعالیت دارند. دامنه فعالیت این کار گروه فقط به بررسی و تصویب طرح های پژوهشی محدود نمی شود. حمایت از برنامه های مدون جهت برگزاری همایش ها، کارگاهها ، پروژه های ملی و فراملی در راستای نگرانی های تغییر اقلیم و گرمایش جهانی و آگاهی به دولتمردان در این خصوص از دیگر فعالیت های آن می باشد. با توجه به ويژگي چند وجهي بودن تغيير اقليم، اين کارگروه، همکاري هاي بين رشته اي و بين کارگروه هاي صندوق را در دستورکار دارد.

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org