چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > حمایت از پژوهش و فناوری > کارگروه‌های پژوهشی  > کارگروه علوم پزشکی > اولویت های پژوهشی کارگروه علوم پزشکی 

اولویت های پژوهشی

تقويت مباني بنيادين

مباني ژنتيک بيماري ها: براساس پژوهش هاي جديد مشخص شده است که تقريباً تمامي بيماريهاي موجود يا بر اثر جهش ها و مشکلات ژنتيکي بوجود مي آيند و يا باعث ناهنجاريهاي ژنتيکي مي شوند. تحقيقات بنيادين که براي بررسي اين نوع ناهنجاريها باشند، مي توانند نقشي بنيادين در تشخيص و درمان اين نوع اختلالات داشته باشند.

پزشکي سلولي و مولکولي: در اين مقطع خاص از علم چشمگيرترين يافته ها در مورد درمانهاي سلولي و مولکولي اختلالات مي باشد که جهش بسيار عظيمي در درمان بيماريها ايجاد نموده است. در عصر حاضر علوم پزشکي در عرصه هاي درمان، تشخيص و پيشگيري ، به ابزارهاي جدیدی همانند: علوم سلولي و علوم مولکولي نياز دارند.

نقش سلولهاي بنيادين در درمان بيماريها: در دهه هاي اخير، سلولهاي بنيادي باعث تحولات زيادي در درمان بيماريهاي مزمن و صعب العلاج شده اند تحقيقاتي از اين دست مي تواند گام مؤثري در پيشبرد اهداف علمي دنيا و نيز کشور ايران داشته باشد. در دنياي کنوني بسياري از روشهاي درماني بيماريها و اختلالات را نوعي سلول درماني مي دانند. بطوري که در اکثر کتب مرجع چنين روشهاي درماني به صورت متداول بيان شده است. (پژوهش های پایه، حیوانی و بالینی در زمینه سلول های بنیادی، درمان با سلول های ایمنی، مهندسی بافت و پزشکی بازشناختی)

داروسازي نوين: صنعت داروسازي يکي از صنايع پردرآمد و کارآمد هر کشوري مي باشد. با پيشرفت علم شاهد تحولاتي در داروها مي باشيم که هر چه بيشتر به سوي کاهش عوارض و افزايش اثربخشي مي باشند. استفاده از ابزاري مانند نانوفناوري و بيوتکنولوژي باعث جهش عظيمي در ساخت، نوع مصرف ، و روش اثر داروها شده است.

گياهان دارويي: پيشينه پزشکي کشور ما پيوند تنگاتنگي با داروهاي گياهي دارد. در کتب اساتيد طب قديم، که مدتها مرجع مهم ساير کشورها بود، استفاده از انواع گياهان دارويي جهت درمان بيماريهای مختلف رواج داشته است. اکنون نيز کشورهاي صنعتي بسيار پيشرفته دنيا نظير آلمان و چين، بودجه بسيار عظيمي را جهت تحقیقات و ساخت داروهاي گياهي اختصاص داده اند. پژوهش هايي در اين زمينه مي تواند در آينده اي نه چندان دور درخشش اساتيد ايراني را بار ديگر در عرصه هاي رقابتي- علمي به ظهور برساند و بازار مطلوبی را با توجه به پتانسیل طبیعت کشورمان در تولید این نوع داروها بهمراه داشته باشد.

علوم اعصاب: يکي از عرصه هاي ناشناخته در زمينه علوم پزشکي است. در سالهاي اخير تقريباً تمامي کشورهايي که از لحاظ علمي حرفي براي گفتن دارند، بودجه هاي عظيمي را جهت تحقيقات در اين زمينه لحاظ نموده اند. با تحقيقاتي در اين زمينه شايد بتوان در عرصه هاي تشخيصي و درماني بيماريهايی نظير پارکينسون، ام اس، آلزايمر و ... پيشرفت قابل ملاحظه اي نمود.

اولويت هاي کشوري

 بيماريهاي قلبي و عروقي:‌ این بیماریها ، اولين علت مرگ و مير در دنيا و کشورمان می باشند. در حالی که در قرن ۲۱ ، بسیاری از بيماريها همچون  بیماری های ميکروبي ، کنترل و قابل درمان مي باشند ،  بشر درگير بيماريهاي قلبي وعروقي شده است.  با آماري که از جوامع دنيا به دست آمده،  نرخ رشد این بیماری ها ، به سنين پايين نيز دست اندازي کرده است. پژوهش در این زمینه مطمئنا باعث کاهش چشمگيري در جلوگيري از رشد  این بیماریها در کشورمان  خواهد داشت.

تروما:  این بیماری ، ‌اولين دليل مرگ و مير در کشور ماست. جمهوری اسلامی ایران از نظر تعداد بیماران ترومایی در خاورمیانه ، رتبه نخست را داراست. درصد قابل توجهی از این میزان را مي توان با علت يابي و پيشگيري کاهش داد که این امر خود نیازمند پژوهش در این زمینه می باشد. از سويي ميزان صدمات و لطماتي که جامعه از عوارض حوادث متحمل می شود، طيف وسيعي دارد. که از يک سو، مشکلات جسمي و از سوی دیگر، مشکلات روان تني را شامل مي شود. اميد است با تلاش محققان در اين زمينه بتوان جهش عظيمي در رفع اين گروه از مشکلات برداشت.

سرطان: دومين دليل مرگ و مير در دنياي کنوني و پر هزينه ترين آنهاست و سومین علت مرگ و میر درکشور مان است. درسال 1392 به میزان 85 هزار مورد سرطان در کشورمان ثبت شده است که سالانه باعث مرگ و میر 30 هزار ایرانی می شود. افزایش در تعداد مبتلایان به سرطان كاملا چشم‌گیر است و متناسب با این زمینه باید برنامه‌ریزی‌لازم صورت پذیرد. كنترل سرطان بر 6 پایه استوار است: تشخیص زودرس، درمان به موقع، پیشگیری،‌انجام پژوهش، ثبت سرطان و مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان،  پایه‌های كنترل سرطان محسوب می‌شوند، که قطعا جایگاه پژوهش غیرقابل اغماض خواهد بود و به بهبود کیفیت این امر کمک خواهد کرد

اختلالات رواني و اعتياد:‌ مشکلي است که اکثر کشورهاي دنيا به آن گرفتارند و باعث به وجود آمدن هزينه های بسيار همراه با ضربه هاي جبران ناپذير به انسانهاي گرفتار به اين نوع اختلالات مي شود.

بيماريهاي متابوليکي:  این بیماریها ، نظير ديابت، پوکي استخوان،  ناهماهنگ کننده کارکرد غدد با بدن  و  اختلالات رشد ،  به عنوان یکی  از بزرگترين معضلات ناتوان کننده بشر مطرح هستند که مي توان با استفاده از  فناوريهاي نوين ، گام مؤثري در درمان اين نوع مشکلات برداشت تا حداقل ، به کاهش عوارض این بیماریها منجر شود .

بيماريهاي نوظهور:‌ هرچه زندگی انسان پیشرفته تر می شود بيماريهايي که بشر با آنها دست و پنجه نرم مي کند پيچيده تر مي شود.  ساليان پيش کسي نمي دانست " بيماري ام اس چيست " ، ولي اکنون بسياري از اين بيماران  در رنجند. تحقيقات در مورد بيماريهاي جديد مي تواند کمک عظيمي به بيماران نمايد.

 تغذيه:‌ بسياري معتقدند که پايه تمامي مشکلات جسمي بشر، تغذيه مي باشد.  دانشمندان تلاش بسياري براي پيدا کردن ريز مغذي هايي نمودند که با حذف يا مصرف آنها بتوان بيماريهاي مختلفي را از بين برد. حال مي توان با پژوهش هايي در اين موضوع، گام مؤثري در اثبات يا رد اين فرضيه برداشت.

 اخلاق پزشکي: هر چه علم پيشرفت مي کند بحث اخلاق پزشکي پر رنگتر مي شود، چرا که نتايج تحقيقات موجود ابتدا روي حيوانات متفاوت ،و سپس روي انسانها آزمايش مي شود. با بسط اين مسائل مي توان دامنه بسياري از آسيب هاي غير قابل انکار را کاهش داد.

گرایش دامپزشکی:

1-     تولید و توسعه دانش فنی واکسن ها و ترکیبات درمانی و تشخیصی نوین دامپزشکی

2-     شناسایی مولکولی و مولکولار اپیدمیولوژی بیماری های دام ، طیور ، آبزیان و مشترک انسان و دام

3-      شناسایی و حذف فاکتورهای خطر مرتبط با عوامل بیماریزا در صنعت دام، طیور و آبزیان کشور

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org