چهارشنبه ١٨ تير ١٣٩٩-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > حمایت از پژوهش و فناوری > فراخوان حفظ اکوسیستم خلیج فارس 

فراخوان دریافت طرح های پژوهشی حفظ اکوسیستم خلیج فارس

خلیج فارس علاوه بر قرارداشتن در عرض های بالاتر، طبیعت وعمق کم آن و واقع بودن در کمربند صحراهای بزرگ، در معرض گرمای شدید بوده و سطح شوری بالایی نیز دارد که همین موارد این خلیج را به آزمایشگاهی طبیعی جهت مطالعه واکنش های مختلف  اکوسیستمی به مساله گرمایش زمین تبدیل کرده است.  آب سنگ های مرجانی ، جنگلهای حرا و علف های دریایی سه اکوسیستم مهم و در معرض خطر خلیج فارس می باشند. این سه اکوسیستم،  از جمله گنجینه های خلیج فارس هستند که نابودی آنها فقدانی  بزرگ برای اکوسیستم، جامعه و علم خواهد بود. از اهداف بلند مدت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(INSF)، حفاظت از تنوع زیستی خلیج فارس و آگاه سازی اذهان عمومی در خصوص حفظ و مراقبت از آن ها است.

در دهه های گذشته خلیج فارس و اکوسیستم ساحلی آن تحت تاثیر اقسام آلودگی شدید قرار گرفته است:  سیستم های رودخانه ای، ماهیگیری صنعتی، تخریب آب سنگ های مرجانی و جنگلهای حرا ، حفاری های دریایی، شهرسازی، رشد روزافزون توسعه سواحل، تخلیه پسماندهای خانگی و صنعتی و آلودگی های کشاورزی.

 آب سنگ های مرجانی ، جنگلهای حرا و علف های دریایی سه اکوسیستم مهم خلیج فارس می باشند. تاکنون بیش از 35 گونه مرجانی در نزدیکی جزایر ایرانی خلیج فارس شناسایی شده است. مرجانها معادل جنگل های بارانی حاره ایی اقیانوسها تلقی شده و از ظرفیت بالایی جهت شناسایی و کشف ترکیبات فعال دارویی برخوردارند. این منابع به دلیل  آلودگی های فزاینده، مورد خطر قرارگرفته و بدین ترتیب امکان مرگ مرجانها را افزایش یافته است. در امتداد سواحل ایران، جنگل های حرا حدود 93 کیلومتر مربع را در برگرفته است. این گیاهان به دلیل استفاده بی رویه (در صنعت چوب، ذغال سنگ، و علوفه دامی) و آلودگی های نفتی در معرض تخریب جدی قرار گرفته اند.  باور علمی بر این است که این علفهای دریایی حاوی ترکیبات فعال زیستی فراوان  با قابلیت تولید عوامل درمانی می باشند. علف های دریایی عامل مهم جذب کربن و تصفیه نیتروژن در سیستم های ساحلی می باشند.

جهت رسیدن به این مهم، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(INSF) در نظر دارد که از طرح های پژوهشی با  اولویت های ذیل حمایت نماید:

1)      وضعیت کنونی این اکوسیستم ها

2)      جمع آوری داده های موجود یا جدید

3)      انجام پژوهش های اکولوژیکی مرتبط


در این راستا و در جهت برقراری یک نظام هماهنگ در مدیریت طرحهای پژوهشی سه حوزه مذکور، پژوهشگران می توانند فرم خام پروپوزال مقدماتی را که در لینک ذیل قرار داده شده تکمیل  نموده و تا تاریخ 29 اسفند ماه سال 1396 به نشانی  persiangulf@insf.org   ایمیل نمایید. (بدیهی است صرفا پروپوزالهای ارسالی در زمان مقرر برای غربالگری و داوری ارسال خواهند شد)

شایان ذکر است که پروپوزال های اولیه ابتدا توسط داوران صندوق بررسی و غربالگری شده و از آن دسته پژوهشگرانی که محتوای علمی پروپوزال و سابقه پژوهشی مرتبط با موضوع ایشان مورد تایید داوران قرار گیرد، خواسته خواهد شد تا پروپوزال کامل خود را جهت داوری نهایی در سامانه صندوق ثبت نمایند. همچنین پژوهشگر اصلی پروپوزال ها باید عضو هیئت علمی یکی از دانشگاه ها یا موسسات علمی و پژوهشی داخل کشور باشد.

به منظور دریافت فرم خام پروپوزال بر روی این لینک کلیک نمایید. (خواهشمند است پروپوزال در فرمت ورد ارسال شده و نام فایلها به نام مجری محترم باشد)

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org