يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٩-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > فراخوان های بین المللی > آلمان > بنیاد پژوهش آلمان (DFG) > معرفی DFG 

بنیاد پژوهش آلمان (DFG) با بیش از 80 سال سابقه بزرگترین موسسه غیر دولتی حامی پژوهش در این کشور است. رسالت اصلی این بنیاد فراهم آوردن حمایت های پایدار از پژوهشگران جوان, میان رشته ای سازی علوم و تسهیل در برقراری ارتباط میان رشته های مختلف پژوهشی است. اعضای DFG را دانشگاه ها, موسسات پژوهشی غیردانشگاهی, انجمن های علمی و فرهنگستان های علوم تشکیل داده و عمده حمایت های مالی از این بنیاد توسط دولت فدرال آلمان انجام می شود.

بنیاد پژوهش آلمان در سال 2014 از بیش از 30000 پروژه تحقیقاتی با بودجه 2.8 میلیارد یورو حمایت کرده و سالانه با بیش از 10000 داور علمی همکاری دارد. DFG به منظور انجام بهترین داوری ها فرآیندی را برای تصویب پروپوزال تعیین نموده است که شامل مراحل ذیل می شود:

  •         دریافت پروپوزال
  •         بررسی ساختاری
  •         انتخاب گروه داوری
  •         داوری
  •         بررسی کیفیت علمی
  •         بررسی مجدد کیفیت ساختاری
  •         تصمیم نهایی
  •         اطلاع رسانی نتیجه به پژوهشگر

اولویت در DFG  با برنامه های میان رشته ای و همکاری های بین المللی است. برنامه های حمایت مالی این بنیاد همه شاخه های علوم از جمله علوم انسانی را در بر گرفته و از آن جایی که DFG به کاربرد پژوهش های دانش بنیان در کلیه امور اجتماعی علاقه مند است, این موسسه با بخش های مختلف اجتماع از جمله بیمارستان ها, موزه ها, بخش خصوصی, اکادمی های موسیقی و غیره همکاری پژوهشی دارد. شایان ذکر است که DFG, از طریق کمیسیون های اجرایی و با چاپ یافته های خود, همواره توصیه هایی را در خصوص سیاست گذاری های علمی و استفاده مناسب از یافته های علمی در جامعه در اختیار عموم قرار می دهد.

توجه در DFG بر همکاری های بین المللی به گونه ای است که شامل کلیه برنامه های حمایتی این بنیاد می شود. پژوهشگرانی که تمایل به انجام همکاری بین المللی داشته باشند, می توانند علاوه بر کمک هزینه پژوهشی, کمک هزینه همکاری نیز دریافت نمایند. به طور کلی, در پروژه هایی که با همکاری بین المللی انجام می شوند, مسئولیت به طور مشترک بین پژوهشگران تقسیم شده و جهت پیشبرد کار, پژوهشگر فعال در آلمان با موسسات DFG و پژوهشگر خارجی با موسسه علمی کشور خود که از قبل با DFG قرارداد انجام پژوهش مشترک امضا کرده است در ارتباط خواهد بود.

در سطح کلان نیز DFG به عنوان بزرگترین موسسه دانش بنیان اروپا با تکیه بر چهار استراتژی تلاش می کند که نقشی بین المللی ایفا کند:

1. اروپا: DFG با دیگر موسسات ملی اروپایی همکاری های دو یا چند جانبه داشته و تلاش می کند مدلی ایجاد کند که در آن بهترین رقابت, با بهترین داوری و میان بهترین افراد و موسسات انجام گیرد. نقش این بنیاد تنها در ایجاد برنامه های حمایت از پژوهش نبوده بلکه در کلیه امور رشد و توسعه دانش بنیان در اتحادیه اروپا نقشی کلیدی ایفا می کند. این بنیاد از طریق انجمن علم اروپا (Science Europe), بنیاد علم اروپا (ESF), شورای پژوهش اروپا (ERC) و دفتر ارتباط اروپای موسسات پژوهشی آلمان (KoWi) تلاش می کند تا نقش فعال خود ر اتحادیه اروپا را حفظ کرده و گسترش دهد.

2. سازمان های علمی و آموزشی بین المللی: DFG با هدف حمایت مشترک از پژوهش, گسترش همکاری های علمی و ایجاد دسترسی به امکانات بین المللی عضو فعال سازمان های پژوهشی  غیر دولتی و کمیته های بین المللی از جمله کمیته همکاری بین الملل روابط آکادمیک (AKA), شورای جهانی علم (ICSU), بنیاد جهانی علم (IFS), شورای جهانی پژوهش (GRC), گروه هشت (G8), شبکه جهانی علم مواد (Materials World Network), کنسرسیوم حفاری تحقیقاتی اقیانوسی اروپا (ECORD) می باشد.

3. قراردادها و همکاری های بین المللی: از آن جایی که در بسیاری کشورها عقد قرارداد رسمی لازمه همکاری های پژوهشی بین المللی است, DFG با موسسات پژوهشی متعددی در 50 کشور دنیا, که شامل ایران نیز می شود, دارای قرارداد همکاری پژوهشی است. این قرارداد ها شامل تبادل اطلاعات پژوهشی, تبادل پژوهشگر, برگزاری کنفرانس های مشترک و حمایت مالی مشترک از پروژه های پژوهشی می شوند. در صورت نبود قرارداد نیز DFG می تواند در صورت همکاری مناسب موسسه خارجی به صورت مشترک از پژوهشگران حمایت کند.

4. بازاریابی بین المللی پژوهش: DFG در پروژه ای با نام "پژوهش در آلمان سرزمین ایده ها" تلاش می کند که با همکاری موسسات دیگر آلمانی پژوهش های ممتاز آلمان را در عرصه بین المللی مطرح کرده و بدین ترتیب نیروهای برتر جهانی را جذب و  همکاری پژوهشی را تشویق نماید.

DFG برای حمایت از پژوهشگران فرصت هایی شغلی در قالب جوایز علمی, دستیاری استاد, محقق دکترا, محقق پسا دکترا و عضویت در هیئت علمی ارائه می دهد. همچنین کمک هزینه های پژوهشی این بنیاد به 6 صورت پژوهانه فردی , گروهی, پژوهش ممتاز, کمک هزینه ساخت امکانات پژوهشی, جوایز علمی و برنامه های بین المللی انجام می شود.

©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org